5 podstawowych akcesoriów każdego narciarza

akcesoria narciarskie

5 podstawowych akcesoriów każdego narciarza

Kupno sprzętu narciarskiego to zadanie trudne nawet dla doświadczonych narciarzy. Które z akcesoriów są koniecznością? Odpowiemy na to pytanie w pięciu krótkich punktach.

Narty

Narty możemy wypożyczyć. Pamiętajmy jednak o prawidłowym ich wyborze. Jeśli każdorazowo zależy nam na maksymalnym komforcie lub mamy własne preferencje dotyczące stylu jazdy, musimy wyposażyć się w swój własny sprzęt. Pamiętajmy o podstawowych parametrów takich jak taliowanie. W skrócie pisząc, im jest ono większe, tym głębsze skręty może wykonać narciarz. Ważna jest także sztywność. W przypadku zjazdów rekreacyjnych nie warto z nią przesadzać. Duża sztywność przyda się za to na szybkich zjazdach. Na równych i dobrze przygotowanych trasach możemy korzystać z nart slalomowych. Dla fanów szybkości najlepiej sprawdzą się narty gigantowe. Jak widać możliwości jest wiele i zależą one głównie od naszych preferencji.

Buty

Buty to akcesorium, które koniecznie musi być idealnie dopasowane. Z tego powodu zdecydowanie odpada nam możliwość ich wypożyczenia. Powinniśmy obowiązkowo kupić buty! Zwróćmy uwagę na ich rozmiar, ale także na swobodę naszej stopy. Źle dopasowane buty naprawdę mogą odebrać całą radość z jazdy. Pamiętajmy także, iż narciarzom pocą się nogi, więc używanie butów, z których korzystało przed nami wiele osób nie należy do najprzyjemniejszych przeżyć.

Kijki

Dla niektórych kije wydają się zbędne. Nic bardziej mylnego. Dzięki nimi możemy dużo łatwiej utrzymać równowagę na stoku. Kij wybiera się stosunkowo łatwo – należy tylko chwycić go odwrotnie i chwycić ręką. Jeżeli zgięcie łokcia tworzy kąt 90 stopni, kijki są odpowiednie. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: Które kijki teleskopowe wybrać?

Gogle

Kolejnym potrzebnym akcesorium są gogle. Są one uniwersalne, ponieważ spełniają dwie funkcje. W czasie słonecznych dni chronią nas przed promieniami słonecznymi. Chronią nasze oczy także podczas opadów śniegu, dodatkowo znacznie poprawiając nam widoczność na trasie. W zależności od preferencji możemy wybrać gogle z jaśniejszymi lub ciemniejszymi szybkami.

Kask

Kask to konieczność. Jest to bowiem kluczowy element ochronny. Podczas upadków najczęściej narażona jest głowa, więc warto mieć swój własny, idealnie dopasowany kask. Pamiętajmy, że na nartach oprócz upadków czekają nas także wypadki, na które nierzadko nie mamy żadnego wpływu. Jeśli nie będziemy mieć dobrze dopasowanego kasku, nawet pozornie mało groźne zderzenia mogą być dla nas bardzo niebezpieczne. Wybór akcesoriów tego typu nie należy do najłatwiejszych. Oprócz obwodu głowy przy wyborze kasku ważny jest także kształt naszej głowy. Zdecydowanie zaleci się kupowanie tylko takich produktów, które uzyskały homologacje oraz podstawowe certyfikaty.