Wybór nart dla dziecka – 4 główne zasady

narty dla dziecka

Wybór nart dla dziecka – 4 główne zasady

Jazda na nartach to dla dziecka ogromna atrakcja. Należy jednak pamiętać, aby zadbać o jego bezpieczeństwo. Dlatego przed wyjściem na stok należy wybrać odpowiedni sprzęt. Wybierając akcesoria narciarskie dla dziecka nigdy nie należy oszczędzać. Jednym z często popełnianych karygodnych błędów jest kupowanie sprzętu „na zapas”. Narażanie zdrowia dziecka nie jest najlepszym pomysłem. Niestety sprzęt kupiony w aktualnym sezonie w następnym może być już za mały, lecz nic nie możemy na to poradzić.

1. Rozmiar

Dla najmłodszych dzieci długość nart powinna mieścić się w przedziale od 60 do 80 centymetrów. Z kolei przy wyborze długości sprzętu dla tych nieco starszych dobrze jest następującą zasadę – wzrost dziecka – 5-10 centymetrów. Pamiętajmy, żeby nie przekroczyć tej wartości, ponieważ dłuższe narty wymagają używania większej siły podczas jazdy. To z kolei może zniechęcić naszą pociechę do szusowania lub narazić jej zdrowie.

2. Promień i rdzeń

Promień skrętu, czyli tak zwane taliowanie, w przypadku nart dziecięcych wynosi on około 65-75 milimetrów. Głębokie taliowanie nie dziwi, ponieważ dzieci zawsze powinny jeździć po równych stokach. Jeśli jednak nasza pociecha jest już trochę starsza i od dawna jeździ na nartach możemy zdecydować się na wybór sprzętu o mniejszym promieni skrętu. Pozwoli to dziecku na szybsze i przyjemniejsze skręcanie. Z kolei rdzeń nart dla dzieci powinien być wykonany z kompozytów – są one bowiem lekkie oraz niezwykle elastyczne.

3. Buty

Wybór butów narciarskich dla dziecka jest równie ważny jak kupowanie nart. Obowiązkowo dzieci powinny otrzymać prawdziwe buty narciarskie. Świetnym pomysłem będzie wybór egzemplarza jednoklamrowego z miękkimi skorupami i cholewami o niewielkiej długości. Dla dzieci nieco starszych można wybrać buty z dwoma klamrami. Pamiętajmy jednak, aby także one były miękkie. Stopa dziecka szybko rośnie jednak nigdy nie należy kupować butów „na zapas”. Jazda w za dużych butach z pewnością będzie dla naszej pociechy mało komfortowa. Może być ponadto także niebezpieczna.

4. Wiązania

Zarówno te większe jak i małe dzieci powinny korzystać z wiązań takich, z których korzystają też dorośli. Dla pociech w wieku od 3 do 5 roku życia zaleca się wybór wiązań ze skalą wypięcia nie większą niż 2,5. Z kolei dla starszych dzieci wartość ta powinna wzrosnąć do 4,5 lub więcej – w zależności od wagi dziecka.

Jeśli masz już buty, czas na wiązania, zapraszamy do naszego artykułu: Wiązania Tyrolia – które wybrać?

Tags: