Czy warto wybrać się na Tatrzańską Łomnicę?

tatrzańska łomnica

Czy warto wybrać się na Tatrzańską Łomnicę?

Niestety niskie ceny za karnety narciarskie to już na Słowacji przeszłości. Jednakże wyjazd do jednego z najpopularniejszych ośrodków – Tatrzańskie Łomnicy – ciągle wydaje się ciekawą propozycją.Za karnet w tym tatrzańskim ośrodku musimy zapłacić aż 162 Euro. Jednakże jeśli weźmiemy pod uwagę, że znajduje się on w Tatrach a nie w Alpach, „aż” może już nie być takie oczywiste. Tatrzańska Łomnica to w porównaniu do jego alpejskich odpowiedników ośrodek stosunkowo skromnych rozmiarów. Dla osób, które cenią sobie spokój, może to być oczywiście zaletą. Wszystkie trasy liczą łącznie 7 kilometrów – w Alpach nie jednokrotnie tyle wynosi długość pojedynczej trasy. Ogromnym plusem Łomnicy jest jej położenie. Z ponad 2600 metrów n.p.m rozpościera się wspaniały widok.

Historia

Wybierając się do Tatrzańskiej Łomnicy warto wpierw zapoznać się z jej historią. Od samego początku (zbudowana w końcowych latach XIX wieku) miejscowość ta miała być ośrodkiem turystycznym. Do tego malowniczo położonego ośrodka wybierali się bogaci mieszkańcy Austrii oraz pobliskich Czech i Galicji. W miejscowości tej zbudowano wspaniały Hotel, który przez niedługi czas mógł szczycić się mianem największego w całych Tatrach. W zbudowanym w roku 1919 hotelu Grandhotelu Praha możemy dziś cieszyć się przyjemnym, niezawiązującym do historycznego. Tuż przed wojną, w połowie lat 30, zaczęto budowę kolei, która zakończona została w roku 1935. Podróż jej wagonami stanowi dziś nie lada atrakcję dla turystów.

Trasy

Najwyższy punkt, z którego można szusować w dół, stanowi tak zwane Łomnicke Sedlo. Znajduje się ono na wysokości 2190 metrów. W Łomnicy znajdą coś dla siebie narciarze początkujący, jak i ci nieco bardziej zaawansowani. Na narciarzy czekają dwie czarne, wymagające trasy oraz czerwone (łącznie 3 kilometry) i niebieskie.

Ceny

W sezonie za sześciodniowy karnet trzeba zapłacić 162 euro. Z kolei wiosna cen spada do 126 euro. Dzieci, które nie przekroczyły 6 roku życia, jeździć mogą za darmo. Właściciele Łomnicy przygotowali także zniżki dla uczniów oraz seniorów. W porównaniu do Alp ceny są stosunkowo wysokie. Za karnet w atrakcyjnych ośrodkach alpejskich ze znacznie dłuższymi i bardziej atrakcyjnymi trasami płaci się bowiem niewiele więcej – około 200 euro. Z perspektywy mieszkańców naszego kraju ogromnym plusem jest oczywiście bliskość ośrodka. Odległość z Warszawy do Łomnicy w dwie strony jest mniejsza niż trasę w jedną stroną w austriackie Alpy. Pozwala to na zaoszczędzenie na paliwie i winietach łącznie około 600 złotych.

Wydaje się, że Tatrzańska Łomnica to, ze względu na małą ilość tras, ośrodek świetny na krótkie, weekendowe wypady. Jeżeli chcemy urządzić sobie dłuższy urlop, lepiej wybrać się w Alpy. Zanim wyruszysz w trasę może warto kupić kije teleskopowe?