09 lis Które kijki teleskopowe wybrać?
Kijki teleskopowe to uniwersalne akcesoria, bez których nie powinno wybierać się w góry. Pomagają nam zarówno przy wchodzeniu jak schodzeniu. Co sprawia, że są aż tak niezbędne? Kijki teleskopowe służą ogromną pomocą przy wchodzeniu, szczególnie na stromych zboczach. Możemy swobodnie przenieść na nie ciężar swojego ciała. Z kolei przy zejściach pozwalają nam wyhamować i łagodzić impet – szczególnie, gdy niesiemy ze sobą bagaż.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
materiał
W sklepach znajdziemy przeważnie produkty wykonane z aluminium i włókna węglowego. W przypadku tych pierwszych warto zwrócić uwagę na jakość stopu, z którego zostały odlane. Ma to bowiem istotny wpływ na ich wytrzymałość. Kijki wykonane z włókna węglowego cechuje niska waga. Niestety wiąże się to z wyższą ceną. Kijki wykonane z włókna węglowego świetnie tłumią wstrząsy. Ich dodatkową zaletą jest niska waga. Pozwala to na dużo przyjemniejsze i szybsze poruszanie się. Dzięki temu bardzo chętnie wybierane są przez osoby chcące się szybko poruszać lub biegać. Ich jedyną istotną wadą jest fakt, że mają tendencje do częstszego pękania niż ich aluminiowe odpowiedniki.
waga
W przypadku wagi zależność jest prosta. Im jest mniejsza, tym lepiej jest dla nas. Oczywiście nie należy przesadzać i popadać w skrajności. Najlżejsze kijki aluminiowe ważą około 450 gramów, a ich odpowiedniki węglowe – 450. Różnica ta nie jest zbyt duża i w przypadku mało wymagających tras pewnością wystarczą nam kijki teleskopowe wykonane z aluminium.
ilość segmentów
Do wyboru mamy kilka możliwości. Najpopularniejsze są kilki teleskopowe podzielone na trzy segmenty. Stanowią one kompromis pomiędzy wygodą a wytrzymałością. Dzięki uniwersalności dobrze sprawdzą się w praktycznie każdym terenie. Jeśli zależy nam jednak na tym, aby kijki po złożeniu zajmowały jak najmniej przestrzeni, powinniśmy wybrać te składające się z 4 segmentów. Aby cieszyć się maksymalną sztywnością i wytrzymałością, możemy zdecydować się na sprzęt złożony z 2 segmentów. Pamiętajmy jednak. że po złożeniu zajmować mogą nawet więcej niż 80 centymetrów.
mechanizm blokujący
Do wyboru mamy 3 główne rodzaje mechanizmów blokujących. Pierwszy z nich to mechanizm skręcany. Kijek go posiadający ma plastikowy element z rozszerzającym się gwintem i ruchomą blokadą. Drugi typ mechanizmu stanowi dźwignia. Rozwiązanie to polega na zamykaniu niewielkiej dźwigni, która powoduje blokadę segmentu. Z kolei linka to mechanizm stosowany głównie w kijach przeznaczonych dla biegaczy. Zasada jego działania opiera się na przesuwaniu uchwytu lub dźwigni naciągającej linkę, która zwiera segmenty ze sobą.