Wybieramy kask narciarski

kask

Wybieramy kask narciarski

Kask to oczywiście jedno z podstawowych akcesoriów narciarza. Jego wybór nie należy jednak do najprostszych. Na rynku znajdziemy wiele modeli różniących się kształtem, wielkością oraz innymi parametrami. Kaski na większości tras nie są obowiązkowe. Jednak ich ubranie znacząco zwiększa poziom naszego bezpieczeństwa. Przyczyniają się one bowiem do redukcji obrażeń związanych z wypadkami n stokach.

Podstawowe typy

Kaski narciarskie różnią się budową. W sklepach znajdziemy modele typu hardshell, których skorupa – zgodnie z nazwą – zrobiona jest z twardego materiału. Kaski tego typu wytwarzane są z karbonu lub polimerów. Wypełnione są pianką oraz zapewniają dobrą wentylację. Ze względu na materiał, z którego są zrobione, nie należą do najlżejszych. Do wyboru mamy także kaski in mould zrobione z pianki EPS. Dzięki temu są one bardzo lekkie. Zapłacimy za nie mniej niż za hardshelle. Posiadają one jednak jedną sporą wadę – zapewniają kiepską wentylację.

Rozmiar

Wybór rozmiaru kasku przysparza narciarzom, szczególnie tym początkującym wiele problemów. Należy pamiętać, że dobre dopasowanie kasku zapewnia nam oprócz komfortu także bezpieczeństwo. W sklepach najczęściej znajdziemy kaski z rozmiarem podanym w centymetrach. Pamiętajmy jednak, że jest to obwód kasku a nie głowy. Z tego powodu szukając kasku powinniśmy rozglądać się za kaskami, których obwód jest o około 2 centymetry większy niż obwód naszej głowy. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na jego kształt. Każdy z nas ma inną głowę. Oznacz to w praktyce, że dwie osoby mające taki sam obwód głowy w cale nie muszą nosić identycznego kasku. Przymierzając kask sprawdźmy jak się on zachowuje przy trzęsieniu głową. Pamiętajmy, że kask nie może zakrywać nam brwi.

Zapięcie

Kwestia zapięcia jest często bagatelizowana. Jest to błąd, ponieważ odgrywa ono ważną rolę przy noszeniu kasku. Dobrze dopasowane zapięcie nie powinno nas uciskać. Warto oczywiście wybrać model kasku, który posiada możliwość jego regulacji. Sprawdźmy także, czy wybrany przez nas kask jesteśmy w stanie zapiąć w rękawiczkach.

Zobacz także:

Dlaczego warto wybrać kurtki puchowe z puchu naturalnego?