Kurtki puchowe z puchu naturalnego – dlaczego warto?

kurtki puchowe

Kurtki puchowe z puchu naturalnego – dlaczego warto?

Kurtki puchowe to obowiązkowe wyposażenie każdego fana zimowego szaleństwa. Jeśli wasza kurtka ma już kilka lat, może warto przede sezonem zaopatrzyć się w nową? Zastanowimy się, co sprawia, że kurtki wypełnione puchem naturalnym są lepsze od tych z syntetykiem.

Czym w ogóle są kurtki puchowe?

Kurtki te ze względu na swoje właściwości bardzo chętnie są wybierane nie tylko przez narciarzy, lecz także przez inne osoby, które po szukają na zimę ciepłej i wygodnej odzieży. Najważniejszymi cechami kurtki puchowej są lekkość oraz duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, co oczywiście jest bardzo istotną zaletą, jeśli jeździmy na nartach lu desce. Do wypełniania kurtek stosuje się zarówno pierze, jak i puch. Nierzadko korzysta się także z ich mieszanki. Interesujący nas w tym artykule pech to po prostu drobne ptasie piórka, która cechuje mała objętość i niezwykła delikatność. W sklepach znajdziemy najczęściej kurtki puchowe, które wypełnione są puchem kaczym.

Czy warto wybrać puch naturalny?

Do wypełniania kurtek stosuje się puch naturalny, gdyż jego właściwości są o wiele lepsze niż te z jego sztucznego odpowiednika. Puch naturalny wykazuje dużo lepsze właściwości izolacyjne. Warto zwrócić także uwagę na fakt, iż puch naturalny zajmuje dużo mniej miejsca niż jego syntetyczne odpowiedniki. Najlepszy gęsi puch zapewnia także dużo lepszą sprężystość, a co za tym idzie kurtki nim wypełnione są dużo cieplejsze. Oczywiście naturalny materiał nie jest pozbawiony wad. Do najpoważniejszych z nich należy niska odporność na wodę oraz możliwość powstania pleśni. Nasiąknięty wodą puch traci swoje właściwości i staje się mniej „puszysty”. Oczywiście po wysuszeniu wszystko wraca do normy. Producenci znaleźli jednak rozwiązanie tego problemu. Oferują bowiem kurtki wyposażone w specjalną membraną klimatyczną. Puch syntetyczny nie jest złym rozwiązaniem, lecz należy pamiętać, że nigdy nie zapewni takiej jakości jak jego naturalny odpowiednik. Kurtki nim wypełnione z pewnością świetnie sprawdzą się podczas zimy, lecz na stok lepiej wybrać te z puchem naturalnym.