Sölden – austriacki raj dla narciarzy

Sölden

Sölden – austriacki raj dla narciarzy

Sölden to jeden z najpopularniejszych austriackich ośrodków narciarskich. Znajdują się tu trzy wspaniałe szczyty o wysokości większej niż 3000 metrów. W Sölden do dyspozycji narciarzy oddano aż 144 kilometry zróżnicowanych tras. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że sezon na dobre zaczyna się tu już w październiku, nie dziwi fakt ogromnej popularności tego austriackiego ośrodka.

Białe szaleństwo przez cały rok

W Sölden każdego roku na początku październik odbywają się na tamtejszym lodowcu zawody pucharu świata w narciarstwie alpejskim i to właśnie one inaugurują sezon. Jednakże w tym austriackim ośrodku można szusować praktycznie przez cały rok z wyłączeniem jedynie kilkunastu dni w czerwcu

Ogromna ilość wyciągów

Sölden może pochwalić się największą liczb wyciągów prowadzących na jeden lodowiec. Jest ich tu bowiem 33, a w całej okolicznej dolinie aż 60. Należy zaznaczyć, że aż trzy kolejki prowadzą na wysokość ponad 3000 metrów! Dzięki tym wyciągom dotrzemy na szczyty Gaislachkogl, Tiefenbachkogl oraz Schwarze Schneide.

Cena karnetów

Oczywiście za wszystkie te atrakcje musi sporo zapłacić. Podczas sezonu głównego cena karnetów to aż 246 euro. Na zniżki można liczyć między 16.10 i 20.12 oraz 11.01 i 24.01 i wiosną. Za możliwość 6-dniowej zabawy zapłacimy wtedy 221 euro. Jeśli chcemy do Sölden zabrać dzieci (od 3 do 8 roku życia) , mogą one jeździć za darmo. Nieco starsze dzieci, w wieku do 14 lat, mogą liczyć na zniżkę, dzięki której za karnet przyjdzie nam płacić 123 euro.

BIG3

Wspomniane przed chwilą wyciągi tworzą tak zwane BIG3, czyli wielką trójkę. Jeden z nich prowadzi na Tiefenbachkogl, na którym na turystów czeka niemała atrakcja. Znajduje się tam bowiem wspaniała konstrukcja, jedna z niewielu tego typu w Alpach. Mowa o pomoście mierzącym 20 metrów długości, pod którym rozpościera się zapierający cech w piersiach widok na przepaść i lodowiec. Z wielką trójką związane jest także BIG3 Rally będące wspaniałą podróż, na którą składa się razem 50 kilometrów tras do przejechania. Na trasie zobaczymy oczywiście wiele wspaniałych widoków. Zobaczymy między innymi najwyższy szczyt Niemiec.

Do wysokiej ceny za karnety doliczyć musimy także kwotę, którą musimy zapłacić za noclegi. W przypadku pokoju dla dwóch osób cena waha się w granicach zaczynających się od 1600 złotych. Trzeba pamiętać także o kosztach podróży. Za benzynę potrzebną do przejechania trasy z centrum Polski do Sölden zapłacimy w granicach 900 złotych. Jeśli chcemy spędzić tydzień w austriackim ośrodku musimy przygotować się na wydanie sporej kwoty. Niestety wysokie standardy, niezapomniane widoki i najlepsze trasy nie są tanie.

Tags: