Polskie ośrodki narciarskie w czołówce.

Polskie ośrodki narciarskie w czołówce

Polskie ośrodki narciarskie w czołówce.

Polskie ośrodki narciarskie cieszą się niesłabnącą popularnością. Charakteryzują się niedługimi, zróżnicowanymi trasami, dobrą organizacją, a także pięknymi widokami. Wybierają je szczególnie początkujący narciarze oraz ci preferujący spokojną jazdę. Oczywiście generuje to także minusy- na polskich stokach jest tłoczno. Dlatego warto, zanim wyruszymy w góry, dobrze się przygotować, sprawdzić gdzie i w jakim czasie jechać, by dobrze się bawić. Nie ma jednak wątpliwości, że polskie ośrodki są w czołówce najtańszych ośrodków w Europie!

Portal GoEuro.pl opublikował rzetelny i wnikliwy raport na temat ośrodków narciarskich w 19 krajach Europy, biorąc aż 30 kryteriów pod uwagę. Jednym z nich była cena za całodniowoy karnet dla osoby dorosłej. W zestawieniu dziesięciu najtańszych ośrodków znalazły się aż trzy polskie ośrodki! Przyjrzyjmy się im bliżej.

Zobacz całą wersję rankingu w portalu GoEuro.pl

Zakopane Harenda

Ośrodek narciarski Harenda ma do zaoferowania sześć tras, w różnym stopniu trudności. Najkrótsza trasa, w „Narciarskim przedszkolu” liczy 100 m, najdłuższa, czerwona średnio trudna 900 m. Do trasy czerwonej i czarnej wiedzie wyciąg krzesełkowy, który jest atrakcją samą w sobie, natomiast łatwiejsze trasy wyposażone zostały w wyciąg orczykowy. Harenda znajduje się na południowych zboczach Rafaczańskiej Grapy, które jest jednym z grzbietów Podgórza Gubałowskiego, stok jest więc pięknie oświetlony słońcem przy czystym niebie. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt. Oprócz tras zjazdowych ośrodek oferuje także snowpark, szkołę narciarstwa i snowboardu, lodowisko, bezpłatne parkingi oraz karczmy zarówno na szczycie, jak i u podnóża stoku. Pomiędzy kolejnymi zjazdami można odpocząć, zrelaksować się oraz skosztować tradycyjnych góralskich przysmaków.

Szczyrk Czyrna-Solisko

Jeden z największych ośrodków narciarskich w Polce. Składa się z dwóch głównych stacji, łączna długość aż trzynastu tras to 25 km. Najkrótsza trasa, niebieska, liczy 480 m natomiast najdłuższa zielona 5300 m. Znajdą się tu zarówno łatwe i długie trasy, jak i średnio trudne, które są jednocześnie krótkie i szybkie. Każdy bez wyjątku, czy to początkujący narciarz, czy bardziej zaawansowany będzie mógł poczuć się usatysfakcjonowany ilością i zróżnicowaniem tras. Karnety pozwalają korzystać ze wszystkich wyciągów, więc nie musimy skazywać się na jedną trasę. Wszystkie wyciągi w ośrodku Czyrna- Solisko są orczykowe, trasy natomiast utrzymywane są z pomocą nowoczesnych maszyn ubijających śnieg, a także sztucznie naśnieżane. Dzięki temu, nawet kiedy temperatura niebezpiecznie rośnie, a zima nie jest hojna dla polskich stoków, można cieszyć się dobrze przygotowaną nawierzchnią. Oświetlenie pozwala jeździć również po zmroku. Przy ośrodku stacjonuje GOPR, który czuwa nad bezpieczeństwem, a na zmęczonych i głodnych amatorów białego szaleństwa czekają gospody. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt i skorzystać z usług szkółki narciarskiej.

Zieleniec Ski Arena

35 tras, liczących łącznie ponad 21 km, z czego najdłuższa to około 3 km, snowpark, rynna snowboardowa, nartostrady, wyciągi gondolowe, 27 kolejek, stoki o zróżnicowanym stopniu trudności- to tylko część atrakcji znajdujących się w Zieleńcu. Ośrodek narciarski Ski Arena zbudowany został na północnych zboczach Gór Orlickich. Szczególny, ciśnieniowy układ mas powietrza tworzy specyficzny, zbliżony do alpejskiego klimat wymuszający na organizmie zwiększenie produkcji czerwonych ciałek krwi. Sezon narciarski trwa tam średnio od połowy listopada do początku kwietnia, jest to bowiem miejsce ponadprzeciętnych opadów śniegu. Większość tras jest oświetlonych, można więc jeździć od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora, a nawet nocą. Zieleniec to ogromny ośrodek z licznymi punktami gastronomicznymi, noclegowymi i szeregiem atrakcji dla całej rodziny. W ogólnych rankingu znalazł się na 34 miejscu, czyli w pierwszej połowie 100 najlepszych ośrodków według portalu goeuro.pl