Rockery – czym właściwe są narty tego typu?

narty z rockerem

Rockery – czym właściwe są narty tego typu?

Rockery to typ nart, który od niedawna wypiera na rynku carvery. Co sprawia, że zyskują rosnącą popularność i czy rzeczywiście są lepsze?

Budowa rockerów

Tym, co odróżnia rockery od nart carvingowych jest przede wszystkim taliowanie. W przypadku tych pierwszych jest ono sporo mniejsze, ponieważ szerokość narty pod butem wynosi minimum 78 milimetrów. W przypadku najszerszych modeli może sięgać nawet do 120 milimetrów. To bardzo duża różnica, jeśli weźmiemy pod uwagę, że wcięcia w nartach carvingowych są głębokie (szerokość narty w granicach nawet 65 milimetrów).

Dlaczego warto wybrać rockery?

Rockery cechuje także uniesienie dziobów oraz piętek. Poza tym uniesienie to występuje na dużo dłuższym odcinku narty. Sprzęt obu typów wyróżnia także rozmiar. Narty carvingowe były krótkie. Z kolei rockery są znacznie dłuższe. Dobierając je musimy wybrać model, którego długość wynosi co najmniej tyle, ile nasz wzrost. To tyle, jeśli chodzi o wrażenia wizualne.

Prawdziwą różnicę odkryjemy dopiero, gdy założymy narty na nogi. Z pozoru nieporęczne i trochę toporny rockery zapewniają narciarzowi dużo większą swobodę niż narty carvingowe. Szerokość i ogólna większa powierzchnia narty gwarantuje nam, że nie zapadniemy się w świeżym śniegu. Rockerami lepiej manewruje się także poza trasą – zapewniają to wygięte pięty oraz dzioby. Oczywiście najważniejsze są stoku. Na nich rockery mają znaczną przewagę. Dłuższe wygięcie przodów zapewnia łatwiejsze skręcanie. Plusy widoczne są także podczas szybkiej jazdy. Dłuższy odcinek styku narty z podłożem gwarantuje lepsze trzymanie.

Do wad rockerów można zaliczyć większy promień skrętu. Jednakże rzadko kiedy trzeba wykonywać bardzo ciasne skręty. Wada ta jednak praktycznie nie przeszkadza podczas normalnej jazdy. Szczególnie, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że rockery reagują na ruchy naszego ciała po prostu szybciej. Z tego powodu rockery to świetna propozycja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę na stokach. Narty tego typu zachwycą także doświadczonych narciarzy, ponieważ, jak już pisaliśmy, zapewniają szybszą jazdę.