26 lis Co to są narty carvingowe i jak je dobrać ?
Narty carvingowe wyróżniają się specyficzną budową z mocnym wcięciem „w talii” czyli w środkowej części. Jazda na taliowanych nartach jest łatwiejsza dzięki łatwemu wchodzeniu w skręty bez utraty prędkości. Carvingi są polecane w szczególności osobom na ziomie podstawowym i średnio zaawansowanym oraz początkującym narciarzom, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na stoku.
Carviery pojawiły się w sprzedaży stosunkowo niedawno, a ich wejście na rynek odmieniło oblicze narciarstwa rekreacyjnego. O nartach carvingowych zrobiło się głośno w latach 90., choć taliowane narty zostały opracowane już w 1988 roku przez Jurija Franko, w fabryce nart Elan. Kiedy w sklepach pojawiły się narty ułatwiające naukę oraz zapewniające łatą, przyjemna jazdę, wiele osób zdecydowało się wymienić swój sprzęt na nowy. Z czasem proste klasyczne narty zjazdowe straciły na popularności, a większość firm zakończyła ich produkcję.
Czym różnią się narty carvingowe od „klasycznych”? Budowa narty
Carvingi, oprócz tego że są taliowane, są również krótsze od desek, na których jeździło się jeszcze dwadzieścia lat temu. Długość narty jest mniejsza w stosunku do wzrostu użytkownika. Takie deski łatwiej jest kontrolować, co jest istotne w przypadku początkujących. Taliowane narty łatwiej też wchodzą w skręt bez utraty prędkości i jazda wymaga mniej wysiłku. Podstawowym parametrem narty taliowanej jest jej promień skrętu.
Technika jazdy na nartach taliowanych
Technika w przypadku nart carvingowych opiera się na jeździe na krawędziach nart, przez co skręt nie prowadzi do zmniejszenia prędkości. Skręty odbywają się po linii okręgu, i poszczególne z nich przypominają kształtem literę C. Sekwencje skrętów tworzą kształt litery S i przez większość czasu narciarz jest ustawiony w poprzek stoku. Skręty są bezwysiłkowe i podczas zjazdy wystarczy jedynie przenosić ciężar swojego ciała z jednej strony na drugą.
Dla kogo narty carvingowe?
Narty carvingowe polecane są przede wszystkim początkującym. Wcięcie w środkowej części jest charakterystyczne w przypadku modeli typowo rekreacyjnych, damskich, juniorskich, dziecięcych i uniwersalnych. Mimo początkowych kontrowersji związanych ze zmienionych torem jazdy w stosunku do nart starego typu, obecnie narty carvingowe, jak wynika ze statystyk, należą do najbezpieczniejszych. Na przełomie lat okazało się, że ich stosowanie zmniejszyło ilość kontuzji wśród narciarzy o niemal 10%.
Jak dobrać „carvery”?
Podstawowym kryterium doboru jest długość nart. W przypadku modeli carvingowych powinna ona być o ok. 10‒20 cm mniejsza od wzrostu użytkownika. Przy określaniu długości nart należy także wziąć pod uwagę masę ciała użytkownika. Osoby o mocniejszej budowie ciała powinny wybierać carvery dłuższe o kilka centymetrów. Narty dla początkujących mają być lekkie i bardziej elastyczne. Nauka wiąże się także z wyborem krótszych nart niż w przypadku osób, które posiadają już wypracowaną technikę jazdy na nartach. Dobre narty carvingowe, odpowiednio dobrane, zapewniają przyjemną jazdę rekreacyjną oraz pozwalają na doskonalenie swoich umiejętności.