Wybieramy narty dla dzieci – na co zwrócić szczególną uwagę

narty dla dziecka

Wybieramy narty dla dzieci – na co zwrócić szczególną uwagę

Jeśli pragniesz zarazić swoje dziecko narciarską pasją, naukę warto rozpocząć możliwie wcześnie. By pierwsze zetknięcie malucha z nartami przebiegło pomyślnie, należy zadbać o dobór właściwego sprzętu. Jakość nart, ich rodzaj i umiejętne dopasowanie zadecydują o łatwości jazdy i szybszych postępach juniora w nauce. Mniej potknięć to więcej chęci u dziecka oraz lepsze rezultaty! To także większe bezpieczeństwo. Poświęć zatem dłuższą chwilę kwestii doboru nart dla dziecka.

Narty juniorskie różnią się od modeli dla dorosłych pod kilkoma względami. Przede wszystkim są to deski, które dają się łatwiej prowadzić, lepiej wchodzą w skręty oraz wybaczają więcej błędów. Wymienione cechy są ważne, jeśli jeszcze nie ma się techniki. Pozwalają uniknąć wielu upadków i niepowodzeń oraz dają lepszą kontrolę.

Jak dobrać narty dla dziecka?

Chodzi przede wszystkim o to, żeby nauka na danym modelu nart była łatwiejsza i aby deski nie utrudniały opanowania podstaw. Narty więc muszą być odpowiedniej długości, dobrze wytaliowane. Konstrukcja nart juniorskich jest tworzona z myślą o lekkości i elastyczności. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę na klika elementów.

Taliowanie

Dobrze wytaliowane narty łatwiej wchodzą w skręt, dzięki czemu ich prowadzenie wymaga mniej wysiłku. W przeciwieństwie do szybkich nart racingowych, tak zwane carvingi nie pozwolą osiągnąć zawrotnych prędkości, jednak jazda na nich nie wymaga tak dobrej techniki. Narty z tej kategorii pozwalają na łatwiejsze wykonywanie skrętów przy mniejszych prędkościach oraz mniejszym promieniu skrętu. Wybierając narty dla dziecka, zwróć uwagę na taliowanie i na początek sięgnij po mocno „wcięty w talii” model.

Jakie narty dla dziecka? Waga i sztywność

Narty dla dzieci powinny być lekkie i elastyczne. Dzięki temu prowadzenie jest łatwiejsze, choć mniej precyzyjne. Deski o odpowiednich parametrach, czyli małej wadze i sztywności, pozwalają na łatwiejsze prowadzenie przy mniejszej masie ciała narciarza. Jazda jest też mniej obciążająca dla stawów oraz kości, które u dzieci dopiero się kształtują.

Jaka długość nart?

Osobną, niezwyklej ważną kwestią jest dopasowanie optymalnej długości narty do wzrostu dziecka. Jak dobrać narty dla dziecka pod względem długości? Dzieci jeżdżą z reguły na krótkich nartach, które sięgają mniej więcej do barków. Im lat ma maluch maluch, tym niżej powinny sięgać deski. U najmłodszych narciarzy można zdecydować się na deski sięgające do pachy. Takie narty są znacznie mniej zwinne, przez co łatwiej je kontrolować. Dłuższe narty dobieramy w przypadku dzieci, które już opanowały podstawy lub mają większą masę ciała niż przeciętna. Dłuższa narta jest potrzebna przy szybszej jeździe, gdyż zapewnia lepszą stabilność i oparcie na krawędzi.

Nawet najbardziej zawzięty maluch może trochę się zniechęcić przy pierwszych potyczkach na śniegu, jeśli będą one obfitować w niepowodzenia. Ci z nas, którzy pamiętają swoje pierwsze kroki na stoku, wiedza, że opanowanie techniki wcale nie jest tak łatwe. Najwięcej wysiłku wymagają zwykle początki, a jednocześnie zależy od nich bardzo wiele. Chociaż bez upadków nie ma mowy o nauce, odpowiedni dobór sprzętu pozwoli ograniczyć ich ilość do niezbędnego minimum. Lepsza kontrola nad nartami i łatwość prowadzenia to podstawa dla większego bezpieczeństwa łatwiejszej nauki.