Używane narty, kaski i buty narciarskie – 9 powodów dlaczego nie warto!

wypożyczalnia nart

Używane narty, kaski i buty narciarskie – 9 powodów dlaczego nie warto!

Wypożyczanie nart, butów i akcesoriów ma swoje zalety. Jest dobrym rozwiązaniem szczególnie w przypadku osób początkujących, które nie są pewne, czy narciarstwo jest dla nich. Bywa też korzystne, jeśli nie ma się jeszcze swoich preferencji co do sprzętu. Jeśli jednak jeździsz już jakiś czas i narciarstwo stało się twoją pasją – wypożyczanie ma o wiele więcej wad niż zalet. Zakup własnego sprzętu jet bardziej opłacalny niemal pod każdym względem. Dlaczego nie warto korzystać z używanych butów i nart?

Wypożyczając sprzęt narciarski, każdym razem przyzwyczajasz się od początku

Kiedy sięgasz po używany sprzęt narciarski, za każdym razem musisz poświecić chwilę, by przyzwyczaić się do danego modelu butów czy nart. Posiadając swój własny sprzęt, wypracowujesz indywidualną technikę i nabierasz pewnych nawyków. Sprzęt dopasowuje się do użytkownika, dlatego twój własny zestaw po krótkim czasie jest już spersonalizowany i jest po prostu najwygodniejszy.

Używany sprzęt narciarski bywa mocno zużyty

Wiele zależy od konkretnej wypożyczalni, jednak nawet jeśli właściciel dba o sprzęt, nie zawsze każdy wypożyczony model będzie w perfekcyjnym stanie. Posiadając własne narty, samodzielnie dbasz o konserwację i serwisowanie, dlatego możesz zawsze korzystać z sprzętu, który spełnia twoje oczekiwania. Wypożyczalnie w dużych i obleganych miejscowościach narciarskich często zaopatrują się w nowe narty i buty, jednak chętnych jest na tyle dużo, ze asortyment bardzo szybko ulega zużyciu.

Buty narciarskie z wypożyczalni nie są dopasowane do kształtu twojej nogi

Bardzo ważnym elementem wyposażenia na stok są buty. To one w największym stopniu dopasowują się do użytkownika. Nowoczesne wkładki są robione ze specjalnych materiałów, które dopasowują się do kształtu ciała pod wpływem ciężaru oraz temperatury. Z tego powodu po paru wyjściach na stok buty narciarskie stają zwykle się wygodniejsze. Te z wypożyczalni nigdy nie będą tak dobrze dopasowane. Częściej możesz mieć problem z uciskiem i obcieraniem, nawet jeśli rozmiar i model zostaną teoretycznie prawidłowo dobrane.

Nie masz gwarancji co do stanu używanego sprzętu

Nie wszystko da się ocenić „na oko”. Używany sprzęt może mieć uszkodzenia, które nie będą wykrywalne podczas zwykłych oględzin. Nie wesz też, w jaki sposób jest serwisowany oraz konserwowany. Ukryte wady mogą zagrażać twojemu bezpieczeństwu na stoku. Kiedy posiadasz własny sprzęt, dobrze wiesz, kiedy był serwisowany oraz masz pewność, że wszystkie niezbędne naprawy zostały wykonane. Wiesz, czego się spodziewać – oczywiście pod warunkiem, że regularnie konserwujesz i serwisujesz swoje narty wraz z wiązaniami.

W wypożyczalni musisz po prostu „brać to, co jest”

Narciarskie kurorty są mocno oblężone, tak w kraju, jak i zagranicą. Wypożyczalnie przy popularnych trasach narciarskich nie narzekają na brak klientów. Czasem może się zdarzyć, że gdy trafisz do jednej z nich, do wyboru będziesz mieć stosunkowo niewiele sprzętu. Buty muszą przecież mieć odpowiedni rozmiar, a narty powinny być dopasowane do twoich wymagań oraz stylu jazdy. Pole manewru jest więc ograniczone i może się zdarzyć, że sprzęt, który otrzymasz, nie będzie w pełni spełniał twoich oczekiwań.

Wypożyczanie nart nie zawsze się opłaca

Jeśli często jeździsz na nartach, korzystanie z wypożyczalni sprzętu może znacząco obciążyć twój portfel. Zakup własnego sprzętu jest oczywiście wydatkiem, jednak może okazać się, że w porównaniu z częstym wypożyczaniem, będzie on opłacalny. Lepiej zainwestować w swoje własne wyposażenie niż płacić wypożyczalni, prawda? Jeśli chodzi o koszta, pożyczanie sprzętu narciarskiego jest korzystne tylko wtedy, gdy jeździsz naprawdę rzadko, nie masz możliwości przewożenia nart lub jesteś początkujący i jeszcze nie określiłeś swoich preferencji.

Posiadając własny sprzęt narciarski, oszczędzasz czas

Tłumy na stokach narciarskich nie są już dla nikogo zaskoczeniem. W wypożyczalniach często musimy czekać w dość długich kolejkach. Sama przymiarka i dopasowanie sprzętu również zajmują trochę czasu. Posiadając własne wyposażenie, możesz udać się prosto pod orczyk – i zająć swoje miejsce w kolejce do wjazdu. Nie tracisz czasu i od razu możesz cieszyć się z panujących warunków, wykorzystując wyjazd do maksimum.

Własne to własne czyli kwestia higieny

Tego podpunktu nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Wypożyczalnie z reguły dbają oczywiście o zachowanie sprzętu w czystości i dysponują odpowiednim środkami dezynfekującymi. Gdy narty i buty są wypożyczane na bieżąco, nie ma jednak siły, by zarachować je w perfekcyjnej czystości przez cały czas. Nawet jeśli wyposażenie byłoby sterylne, zawsze lepiej przecież korzystać z własnego. To oczywiste, że używanie własnego sprzętu narciarskiego jest po prostu przyjemniejsze.

Dla niektórych wygląd ma znaczenie!

Czasy są takie, że lubimy się pokazać, czy to na zdjęciach, czy w gronie innych osób podczas wyjazdu. Wiele osób lubi też czuć się dobrze dla samych siebie, w różnych sytuacjach – w tym również podczas uprawiania ulubionych sportów. Jeśli lubisz lubisz modny design i czerpiesz przyjemność z wyglądu swojego nowego sprzętu, nie ma się czego wstydzić. Dla niektórych dopasowanie nart i dodatków do odzieży zimowej jest satysfakcjonujące. Kupując własny sprzęt, możesz dobrać każdy element pod względem kolorystyki i stylu. Dla niektórych stanowi to wisienkę na torcie podczas korzystania z uroków ferii. W wypożyczalni nie masz tej możliwości, a dostępny sprzęt nie zawsze prezentuje się atrakcyjnie, szczególnie jeśli jest intensywnie użytkowany od dłuższego czasu.