27 lis Pielęgnacja i konserwacja nart
Zadbane narty będą nam dłużej i lepiej służyć, dlatego zanim wyruszymy na stok, należy wykonać niezbędne czynności pielęgnacyjne. Czyszczenie i konserwacja nart zapewniają bezpieczeństwo oraz komfort podczas jazdy w różnych warunkach śniegowych. Jak dbać o narty? Czym i w jaki sposób je smarować oraz kiedy przeprowadzać serwis?
Zakup dobrego sprzętu to jeszcze nie wszystko. Narty w trakcie użytkowania ulegają zabrudzeniu, a ślizgi tracą z czasem swoje właściwości. By zachować sprzęt w dobrym stanie na jak najdłuższy czas, należy pamiętać o regularnej pielęgnacji nart. Różne warunki na stoku, oblodzenia i kamienie powodują nieuniknione zmiany na powierzchni ślizgów. Również pył i kurz, z którymi narty mają styczność np. na parkingu niekorzystnie wpływają stan ślizgów i prowadzą do powstawania osadu. Z czasem przekłada się to na mniejszy komfort jazdy i przyczynia się do stopniowego uszkadzania nart. Sprzęt narciarski powinien być zachowany w czystości oraz ślizgi muszą być zabezpieczone za pomocą smaru. Bezwzględnie należy pamiętać konserwacji po zakończeniu sezonu. Narty dobrze jest smarować również w trakcie jego trwania, najlepiej po każdym wyjściu na stok.
Konserwacja nart po sezonie
Najważniejszym elementem pielęgnacji nart jest ich konserwacja po sezonie. Zanim schowasz sprzęt narciarski w bezpiecznym miejscu na całe lato, musisz dokładnie je oczyścić i zabezpieczyć. Pierwszym krokiem jest mycie nart, które można wykonać z użyciem ciepłej wody i dowolnego detergentu. Pozwoli to usunąć wszystkie osady oraz brud, który nagromadził się podczas zimowego sezonu.
Następnie narty należy dokładnie osuszyć. Nie stawiaj ich jednak w bezpośredniej bliskości grzejnika ani nie wystawiaj na działanie innego źródła ciepła. Używanie suszarki czy grzałek może doprowadzić do nagrzania poszczególnych elementów oraz w konsekwencji do zmiany ich kształtu. By uniknąć deformacji, a jednocześnie przyspieszyć proces suszenia, możesz na przykład wstawić narty na słońce, przy umiarkowanej temperaturze.
Ostatni etap to natarcie ślizgów nart odpowiednim środkiem na gorąco lub na zimno, czyli smarowanie nart. Można wykorzystać do tego ogólnodostępne smary na zimno lub smary na gorąco przeznaczone do profesjonalnego użytku. Metalowe krawędzie nart należy przy tym natrzeć olejem wazelinowym, który ograniczy proces korozji.
Smarowanie nart
Ślizgi należy smarować zawsze, gdy zobaczymy na nich charakterystyczny biały nalot, a najlepiej jeszcze zanim dojdzie do jego pojawienia się. Dobrze jest smarować narty za każdym razem po wyjściu na stok lub po każdym dłuższym wyjeździe. Sól do posypywania dróg, kurz, pył i piasek, które mogą dostać się na ślizgi nart, będą stopniowo pogarszać ich właściwości i doprowadzać do postępowania degeneracji. Smarowanie narto pozwala temu na bieżąco zapobiegać.
Można wykonywać je na gorąco lub na zimno. Pierwsza metoda jest zdecydowanie bardziej skomplikowana i wymaga specjalistycznego sprzętu. Zastosowana przez niedoświadczona osobę, może bardziej zaszkodzić niż pomóc, więc jeśli nie posiadasz wystarczających umiejętności, warto sięgnąć po smar na zimno. Środki z tej kategorii są szeroko dostępne w sklepach la narciarzy. Najczęściej występują pod postacią płynów, past lub sprayu i są wygodne w użyciu.
By wykonać smarowanie nart na zimno, wystarczy nanieść preparat na ślizg jednym prostym ruchem. W składzie zawarty jest rozpuszczalnik, który po nasmarowaniu ulatnia się i na ślizgach pozostaje warstwa smaru.
Gdzie przechowywać narty?
Po przeprowadzeniu całej konserwacji, narty razem z wiązaniami możemy już schować na lato. Należy wybrać do tego suche miejsce z zapewnionym dopływem powietrza oraz z temperaturą zbliżoną do pokojowej. Nie należy stawiać nart w pobliżu grzejników ani przechowywać ich w szczelnie zamkniętym pokrowcu.
Konserwacja nart przed sezonem i serwis
Gdy ponownie przyjdzie czas wyjąć nasze narty po lecie, będą one już praktycznie gotowe do użytku. Warto jednak zadbać o serwis nart przed sezonem. W tym celu najlepiej udać się do sprawdzonego punktu celem dokonania kompleksowego przeglądu, naostrzenia, ustawienia wiązań i jeśli zajdzie taka potrzeba, również smarowania na gorąco. Poprawna konserwacja i serwisowane nart mają kluczowe znaczenie dla naszego bezpieczeństwa na stoku. Zwiększają także nasz podczas jazdy i zapewniają prawidłową eksploatację sprzętu.