Czy opłaca się kupować używane narty?

używane narty

Czy opłaca się kupować używane narty?

Używany sprzęt narciarski możemy kupić zarówno przez internet, jak i w punktach stacjonarnych. Jednakże, jak pewnie wielu z was wie, jest to czasem inwestycja obarczona sporym ryzykiem. Ceny jednak kuszą. Używane akcesoria kupimy czasem nawet za 1/3 ceny nowego sprzętu.

Czy używane narty to dobry pomysł?

Jeśli chcemy kupić używane narty, nie będąc jednak ekspertami w tej dziedzinie, poprosimy o pomoc kogoś bardzo doświadczonego. Każdy z nas może gołym okiem dostrzec defekty ślizgów, krawędzi oraz zauważyć różnego rodzaju zniekształcenia. Jednak sprzęt narciarski nierzadko ukrywa wady niewidoczne dla początkujących narciarzy. Sprawa się komplikuje jeszcze bardziej, gdy sprzedawca przed sprzedażą nart oddaje je do serwisu, uzupełniając w ten sposób ubytki w ślizgach i wygładzając spód narty. Sprawia to, że nie możemy czasem dostrzec, czy interesujący model nie był uszkodzony. Może dojść do sytuacji, że kupimy model nart wizualnie prezentujący się znakomicie z ukrytym poważnym defektem.

Niebezpieczne ubytki

Narty to sprzęt, który stosunkowo szybko się zużywa, szczególnie jeśli jest często eksploatowany. Dlatego też sprzęt w wypożyczalniach jest często w opłakanym stanie – używane przez cały sezon narty tracą elastyczność i sztywność. Powoduje to, że jeździ się na nich dużo gorzej. Traci się w ten sposób przyjemność z jazdy oraz zmniejsza poziom bezpieczeństwa. Niestety narty z wypożyczalni po naprawach, czy raczej po ukrywaniu wad w serwisie często trafiają na sprzedaż.

Kiedy warto kupić nowe narty?

Jeśli jeździmy często i na stokach spędzamy 14 dni lub więcej, dobrą decyzją będzie zakup nowych nart. Z taką intensywnością, oczywiście przy odpowiednim serwisowaniu oraz ogólnym dbaniu u sprzęt, spokojnie pojeździmy na nich przez wiele sezonów. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z nartami, dobrym pomysłem będzie korzystanie z wypożyczalni. Jeżeli uda nam się pokochać narciarstwo i wiemy, że będziemy mogli pozwolić sobie na długie wyjazdy, kupimy wtedy nowy sprzęt.

A co jeśli zdecydujemy się jednak na używane narty?

Jeśli wykażemy się cierpliwością, możemy kupić używane narty w bardzo dobrym stanie w cenie dużo niższej niż ta, z którą spotkalibyśmy się w przypadku sprzętu nowego. Sprawdzając sprzęt używany zwróćmy uwagę na na grubość ich krawędzi oraz ewentualne rozwarstwienie pomiędzy nimi a boczną powierzchnią, różnego rodzaju ubytki, rysy czy pęknięcia. Narty warto sprawdzić także pod kątem sprężystości i sprawności wiązań.

Jeśli masz już narty, może czas wybrać kijki? Zapraszamy do naszego artykułu im poświęconemu:

Które kijki teleskopowe wybrać?