Konserwacja nart – kilka porad

narty konserwacja

Konserwacja nart – kilka porad

Zadbane narty to najważniejszy atrybut prawdziwego narciarza. Dlatego powinniśmy o nie odpowiednio dbać. Dotyczy to oczywiście nie tylko sezonu, ale także okresu po jego zakończeniu. Narty przechowywane w nieodpowiedni sposób mogą szybko się wysuszyć czy nawet zardzewieć.

1. Zanim zaczniemy wykonywać czynności konserwujące powinniśmy skupić się na usunięciu brudu. Po sezonie na nartach może zostać dużo soli, smaru oraz piasku. W zupełności wystarczy wykonać to zwykłą szmatką. Jeśli chcemy narty wyczyścić perfekcyjnie, możemy zakupić specjalny preparat do zmywania smaru. Należy jednak liczyć się z tym, że zapłacimy za niego ponad 50 złotych.

2. Narty po sezonie należy zabezpieczyć przed kurzem. W tym celu powinniśmy nasmarować ślizgi. Narciarze stosują dwa sposoby nakładanie smarów. Pierwszy z nich – smarowanie na zimno – jest łatwiejszy. Wystarczy jedynie wetrzeć smar i następnie zetrzeć jego nadmiar. Smarowanie na ciepło to dużo trudniejsze zadanie, które powinni wykonywać tylko specjaliści. Wspominaliśmy już możliwości rdzewienia. Dotyczy to głównie krawędzi nart. W celu uniknięcia korozji możemy posmarować je wazelinom.

3. Osobnej troski wymagają również wiązania. Należy, podobnie jak i z całych nart, usunąć z nich brud i sól. Następnie należy je zakonserwować za pomocą czystego oleju wazelinowego, którego cen to jedynie kilkanaście złotych. Słusznym pomysłem będzie także poluzowanie związań. Pozwoli to przez kilka miesięcy „odpocząć sprężyną”.

4. Przygotowane w ten sposób narty warto umieścić w specjalnym pokrowcu. Umieszczamy je oczywiście w pozycji pionowej. Narty należy pozostawić w pomieszczeniu suchym – dlatego raczej odpadają nam garaże i piwnice. Dbajmy o narty, ponieważ od ich stanu technicznego zależy nasze bezpieczeństwo oraz – przede wszystkim – radość płynąca z szusowania po stoku.

Sprawdź najlepsze wiązania od Marker Kingpin.