Czym są narty carvingowe?

narty carvingowe

Czym są narty carvingowe?

Narty carvingowe już od dawna popularne są praktycznie na każdym świecie. Nie straciły specjalnie na popularności nawet w momencie pojawienia się na rynku rockerów. Skąd się wzięły i czym właściwie są?

Zmniejszenie kontuzji

Wprowadzenie na rynek nart carvingowych spowodowało niemałą burzą. Oczywiście fakt, że wprowadzenie innowacji powoduje takie reakcje nie powinien specjalnie dziwić. Tak było i będzie w każdej dziedzinie sporty. Konserwatywni narciarze uważali narty carvingowe to fatalny sprzęt, ponieważ nie wymagają od osoby na nich jeżdżących dużego wysiłku przy skręcaniu. Oczywiście większość narciarzy szybko zauważyła zalety nowego rozwiązania. Do najważniejszych z nich bezsprzecznie należy zaliczyć bezpieczeństwo. Okazało się bowiem, że stosowanie nart carvingowych zmniejszyło ilość kontuzji o prawie 10%.

Kto wymyślił pierwsze carvery?

Wpraw temu, co mogłoby się wydawać pierwsze carvery nie pojawiły się ani w Austrii, ani w Szwajcarii czy Francji. Na wiele lat przed sezonem 97/98, czyli momentem, kiedy na rynku zagościły na dobre, znane były już w Słowenii będącej wtedy częścią Jugosławii. Badania nad pierwszymi nartami carvingowymi zajmowali się już w latach 80 naukowcy z Elanu – firmy w Polsce znanej głównie dzięki Adamowi Małyszowi, który przez wiele lat odnosił sukcesy, stosując sprzęt tejże firmy. Finalny produkt przedstawiony został na początku lat 90. Model Elan SCX, bo o nim mowa, na rynku światowym dostępny był już w roku 1996.

Budowa nart carvingowych

Narty carvingowe wyróżnia przede wszystkim charakterystyczne wcięcie w ich środkowej części. Jego głębokość może wynosić nawet 30 milimetrów. Carvery od tradycyjnych nart wyróżniała także mniejsza długość. Wynosi ona bowiem od około 170 do 180 centymetrów. Zastosowanie takiej konstrukcji umożliwia skręcanie bez utraty szybkości. Dzięki niej wystarczy jedynie przenosić ciężar swojego ciała z jednej strony na drugą.