Kaski narciarskie dla dzieci – jaki wybrać

kask narciarski dla dziecka

Kaski narciarskie dla dzieci – jaki wybrać

Panujesz wyjazd na narty z dzieckiem i jesteś na etapie kompletowania sprzętu? Pamiętaj, że kask jest jednym z najistotniejszych elementów wyposażenia. W znaczącej mierze decyduje o bezpieczeństwie małego narciarza. Do najniebezpieczniejszych wypadków na stoku zaliczamy te, podczas których dochodzi do urazów głowy. Ich konsekwencje bywają naprawdę poważne, a kask narciarski może skutecznie uchronić przed nimi twoje dziecko, minimalizując siłę uderzenia. Aby tak było, należy jednak precyzyjnie go dobrać. Na co zwracać uwagę podczas zakupu kasku narciarskiego dla dziecka?

Dobrze dobrany sprzęt dla dziecka to nie tylko szybsze postępy w nauce i większa przyjemność z jazdy na nartach. To również zwiększone bezpieczeństwo przyszłego championa oraz twoja pewność, że dopilnowałeś wszystkiego, jak należy. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jest kask narciarski, który ma niebagatelne znaczenie podczas upadków, ewentualnych zderzeń i innych nieprzewidzianych zdarzeń, do których może dojść na stoku. Zakładanie kasku narciarskiego jest obowiązkowe w przypadku dzieci i nastolatków do 16 roku życia. Ewentualna kara za nieprzestrzeganie przepisu jest jednak niczym w porównaniu do konsekwencji grożących w przypadku urazu głowy.

Jak dopasować kask narciarski dla dziecka? Rozmiar

By kask dobrze spełniał swoje zadanie, musi być przede wszystkim dobrze dopasowany. Zbyt duży lub nieodpowiednio założony kask będzie się przemieszczał na głowie i w razie wypadku prawdopodobnie nie uchroni głowy. Najważniejszym etapem doboru kasku jest pomiar głowy dziecka. By dopasować rozmiar, należy zmierzyć obwód głowy na wysokości czoła. Następnym etapem weryfikującym dany model jest przymiarka. Kask leży dobrze, gdy przednia krawędź kończy się na wysokości wałów oczodołowych. Tylna krawędź powinna znajdować się na takiej wysokości, by nie blokowała ruchów głowy. Potylica musi być jednak oczywiście osłonięta.

kaski narciarskie dla dzieci

Prawidłowe zakładanie kasku

Podczas przymiarki, jak również w trakcie użytkowania kasku, należy zwracać uwagę na jego prawidłowe zakładanie. Za każdym razem sprawdzajmy, czy kask nie przesuwa się na głowie. Do precyzyjnego dopasowania służą specjalne klamry. Po ich zatrzaśnięciu kask może poruszać się jedynie razem z głową. Nie powinien oczywiście powodować przy tym ucisku na policzkach, pod brodą czy na samej głowie.

Kasku narciarskiego nie należy zakładać na czapkę. Rodzice nadmiernie troszczący się o ciepło swoich podopiecznych w zimowe dni powinni o tym pamiętać. Wyściółka kasku narciarskiego jest wystarczająco ciepła, a jego skorupa nie przepuszcza powietrza ani wilgoci. Założenie czapki pod kask może skutkować nie tylko brakiem komfortu i przegrzaniem, ale również nieprawidłowym dopasowaniem oraz utratą pełnej ochrony podczas ewentualnego uderzenia. Jedynym dopuszczalnym nakryciem głowy pod kask narciarskim jest cienka pilotka termoaktywna służąca do osłaniania policzków przed powiewami mroźnego wiatru.

Kaski narciarskie dla dzieci – do wyboru, do koloru!

Ostatnim elementem wpływającym na wybór konkretnego modelu kasku jest design. W sprzedaży dostępne są stylowe kaski juniorskie projektowane z myślą o najmłodszych, jak również nieco starszych użytkownikach. Modele dla maluchów, na licencjach znanych producentów, są czeto ozdabiane postaciami z bajek i kuszą dzieci żywymi kolorami. Warto pozwolić dziecku na wybór kasku, który przypadnie mu do gustu. Zyskujemy wówczas większe prawdopodobieństwo, że juniora nie będzie trzeba nakłaniać do jego zakładania. Dobre samopoczucie na stoku w parze z bezpieczeństwem to gwarancja sukcesu podczas zimowych ferii!