Jak dobrać długość nart dla dziecka

Jaka długość nart dla dziecka

Jak dobrać długość nart dla dziecka

Przy doborze nart dla dziecka jedną z najistotniejszych kwestii jest dopasowanie odpowiedniej długości. To właśnie ona w dużej mierze decyduje o stopniu kontroli i łatwości prowadzenia, a co za tym idzie, o szybkości postępów, jakie zrobi maluch. Jaka długość nart dla dziecka będzie odpowiednia w zależności od wieku i wzrostu? Jakie narty wybrać dla początkujących, a jakie dla juniorów mających już opanowane podstawy?

Narty dla dziecka powinny ułatwiać naukę, niezależnie od tego czy chodzi o pierwsze kroki na stoku, czy o doskonalenie techniki. Ich długość jest jednym z parametrów wpływających na szybkość postępów. Źle dobrana długość może znacznie utrudnić dziecku przyswojenie nowych umiejętności, a nawet zniechęcić do dalszych prób. Watro zatem poświęcić odpowiednio wiele uwagi doborowi nart do wzrostu.

Jaka długość nart dla dziecka będzie odpowiednia?

długość nart

Najmłodsze dzieci, dzieci 3-6 lat

U najmłodszych dzieci narty powinny być najkrótsze. Wybieramy tu narty sięgające do wysokości pach, nad którymi maluchowi najłatwiej będzie zapanować. W zależności od wzrostu juniora są to narty o długościach z przedziału 60-80 cm (w zależności od wzrostu). Co, jeśli dostaliśmy już w prezencie lub kupiliśmy nieco dłuższe narty? Jeśli ich długość nie przekracza wysokości barków, powinny być odpowiednie dla malucha.

Starsze dzieci, 120- 130 cm wzrostu

W przypadku dzieci powyżej szóstego roku życia dobór nart powinien już uwzględniać posiadane umiejętności. Jeśli dziecko dopiero zaczyna naukę, wówczas należy wybrać narty o długości około 20-25 cm mniejszej niż wzrost dziecka. Jeśli nasz junior przyswoił już odstawy i przewidujemy, że może rozwijać coraz większe prędkości podczas jazdy, utrzymując przy tym kontrolę, można wybrać dłuższe narty sięgające powyżej barków, na przykład do wysokości nosa.

Narty dla nastolatka

W przypadku nastolatków długość narty dopasowujemy już analogicznie jak dla osoby dorosłej, uwzgledniając posiadaną technikę, płeć i wagę. Wybieramy jednak spośród modeli nart juniorskich, które posiadają inne parametry, jak chodzi o sztywność i wagę. Narty projektowane dla juniorów są lżejsze i bardziej elastyczne, dzięki czemu jazda wymaga mniej wysiłku i nie jest nadto obciążająca dla układu kostno-stawowego. Nastolatki nadal znajdują się najczęściej na etapie szybkiego wzrostu, przez co kości i stawy są bardziej narażone na mikrourazy.

Jaka długość nart dla początkujących?

Ogólną zasadą, którą warto sobie przyswoić, jest wybór krótszych nart dla osób początkujących. Im słabsza technika, tym krótsze narty. Dla najmłodszych dzieci, które będą głównie uczyły się chodzić na nartach po śniegu, można wybrać krótkie kartki dziecięce, nad którymi najłatwiej utrzymać kontrolę. Juniorzy, którzy mimo młodego wieku mają już dobrze opanowane podstawy, mogą poruszać się na dłuższych nartach. Więcej na temat doboru nart dla dzieci z uwzględnieniem poszczególnych parametrów znajdziesz w artykule Wybieramy narty dla dzieci.

narty długość

Jaka długość nart, kalkulator

Dobór długości nart nie zależy wyłącznie od wzrostu. Z tego powodu nie istnieje prosty kalkulator długości nart, który pozwoliłby na dokonanie jednakowych wyliczeń dla wszystkich dzieci i dorosłych. Tabele udostępniane przez producentów i sprzedawców sprzętu narciarskiego są bardzo ogólne i mają umowny charakter, jednak można posiłkować się nimi przy dokonywaniu wyboru, ponieważ najczęściej uwzględniają wszystkie podstawowe wytyczne.

Na potrzeby najprostszych własnych kalkulacji należy przyjąć, ze u najmłodszych i początkujących dzieci wybieramy narty o 25-30 krótsze od wzrostu, a u nieco starszych i pogłębiających technikę, o 20 cm krótsze. U nastolatków i dorosłych osób wybieramy standardowo narty o ok. 20 cm krótsze w przypadku kobiet i ok. 15 cm krótsze w przypadku mężczyzn. Należy też wziąć pod uwagę, ze są to wartości przyjmowane dla nart taliowanych, czyli tak zwanych carvingowych, głównie allround i allmountain. Przy nartach „starego typu” dobierało się dłuższe deski, tak jak w przypadku nart racingowych, jednak jazda na nich była trudniejsza.