Przygotowanie do sezonu narciarskiego

ćwiczenia

Przygotowanie do sezonu narciarskiego

Jeśli chcesz być na stoku w najlepszej dyspozycji, a co za tym idzie czerpać maksymalną przyjemność z szusowania, powinieneś odpowiednio się przygotować. W tym celu warto poświęcić trochę czasu na ćwiczenia. Oczywiście aby miały one sens musi wykonywać je regularnie około 2-3 miesiące przed startem sezonu. Podczas jazdy na nartach korzystamy z wielu mięśni, więc żeby przygotować się prawidłowo, czeka nas wykonywanie serii różnych ćwiczeń. Które z nich są najważniejsze?

Rozciąganie

Ćwiczenia na rozciąganie to podstawa. Najlepiej wykonywać je od razu po skończeniu rozgrzewki. Ćwiczenia te nie są skomplikowane oraz nie wymagają żadnych dodatkowych przyrządów. Na samym początku można wykonywać unoszenie nóg. Wystarczy, że staniemy w rozkroku oraz uniesiemy nogę, prostując ją. Ćwiczenia to wykonujemy w obu kierunkach – do przodu oraz do tyłu. Powtórzenie te powtórzyć można nawet kilkadziesiąt razy. Należy jednak uważać – jeśli jesteśmy w bardzo słabej formie, lepiej będzie wykonywać mniej powtórzeń. Ich liczbę można zwiększać z kolejnymi dniami. Bardzo dobrym ćwiczeniem rozgrzewającym nogi jest przyciąganie stopy do pośladka. Nogę w tej pozycji należy trzymać około 20 sekund.

Kondycja

Aby móc w pełni cieszyć się szusowaniem, powinniśmy zadbać o naszą kondycję. Pozwoli to nam bardzo długą codzienną jazdę. Minimum czasu, który potrzebujemy na uzyskanie jako takiej kondycji, to około 2 miesiące. Warto jednak zacząć dużo wcześniej. Ćwiczenia na kondycje mogą być bardzo różne. Do wyboru mamy szybkie spacery, bieganie i jazdę na rowerze. Co bardzo ważne, podczas wykonywania tych czynności pracuje te same mięśnie, których używamy na stoku. Jeśli zależy nam na naprawdę dobrej kondycji do tych mniej wymagających ćwiczeń możemy dorzucić kilka trudniejszych. Wymienić tu można chociażby wbieganie po schodach czy przeskoki przez przeszkody. Do repertuary ćwiczeń na kondycję możemy dorzucić także pływanie czy wykonywanie brzuszków.

Siła

Przed sezonem warto zadbać również o siłę naszych mięśni. W połączeniu z dobrą kondycją sprawi to, że wysiłek podczas zjazdów będzie o wiele mniejszy. Świetnym sposobem na poprawienie siły nóg jest wykonywanie przysiadów, lecz uwaga – należy wykonywać je na jednej nodze. Warto wykonywać także przeskoki z przysiadem, które wzmacniają uda, pośladki oraz łydki. Nie należy zapominać o mięśniach brzucha. Aby je wzmocnić możemy wykonywać klasyczne spięcia brzucha.

Równowaga

Na stoku bardzo ważna jest także umiejętność utrzymania równowagi. W celu poprawienia naszych możliwości w tym aspekcie możemy zdecydować się na jedno z ćwiczeń takich jak chodzenie po wąskich powierzchniach (mogą to być ławeczki) czy wspinaczka na ściance.