Co jest istotne przy wyborze kijów teleskopowych?

kije teleskopowe

Co jest istotne przy wyborze kijów teleskopowych?

Kije teleskopowe to atrybut każdej osoby wybierającej się w góry. Warto poświęcić trochę czasu i zastanowić się, które z nich będą dla nas najlepsze. Od nich zależy bowiem nasz komfort oraz bezpieczeństwo. Kije teleskopowe znacznie ułatwiają nam wędrówkę. A jeśli mamy na plecach bagaż, są wręcz wyposażeniem obowiązkowym. Dzięki nim możemy bowiem odciążyć nasz kręgosłup oraz kolana podczas schodzenia ze zbocza. Oczywiście z kijów teleskopowych można korzystać także na płaskim terenie. Rozwiązanie to zyskuje zwolenników w szczególności wśród osób starszych.

Waga i rozmiar

Przy wyborze kijów teleskopowych na uwadze trzeba mieć szereg czynników. Jednym z najważniejszych z nich jest waga oraz wymiary kija. Do najlżejszych należą te wykonane z karbonu. Model o długości 115 centymetrów waży jedynie około 245 gramów. W przypadku kija aluminiowego waga wzrasta już do 340 gramów. Jeśli nie zamierzamy wiele podróżować z pewnością wystarczą nam zwykłe kije aluminiowe. Na dłuższe trasy lepiej jest się jednak wyposażyć z produkty z karbonu lub przynajmniej z aluminium. Dobre kije aluminiowe znajdziesz w sklepie Majesty pod adresem: https://shop.majestyskis.com/pl/kije/867-kije-teleskopowe-majesticks-201617-nami.html

Uchwyt kija

Nie należy bagatelizować także innych elementów. Jednym z nich jest uchwyt kija. Może on być wykonany z korka lub pianki. Zdecydowanie najlepszym wyborem będzie kij z rękojeścią wykonaną z drewna korkowego lub specjalistycznym pianki antypoślizgowej. Należy unikać uchwytów wykonanych z plastiku, ponieważ spocona ręka będzie się na nich ślizgać. Kształt rączek możemy dopasować do własnych upodobań.

Amortyzacja

Na rynku znajdziemy także kije teleskopowe wyposażone w system amortyzacji. Ochrania on naszą rękę przed nieprzyjemnymi wstrząsami. Na temat tego rozwiązania krążą jednak mieszane opinie, więc dobrym pomysłem będzie kupno kija, który posiada funkcję „antyshocku” z możliwością jej wyłączeni. Z koeli nieodzownym elementem wędrówek w śniegu powinny być specjalne talerzyki. Ich założenie na kij zapobiega potencjalnemu zapadnięciu się w zaspie lub w grząskim gruncie.