Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu butów narciarskich?

buty narciarskie

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu butów narciarskich?

Warto poświęcić czas i zastanowić się, na co poświęcić uwagę przy kupnie butów narciarskich. Pamiętajmy, że to właśnie od nich w największej mierze zależy nasz komfort na stoku. Do wyboru mamy dziesiątki produktów, które wykonywane są z materiałów rożnego typu.

Pierwszą zasadą wyboru butów jest to, że kupujemy je dla naszej wygody oraz bezpieczeństwa, a nie po to, aby wszyscy na stoku widzieli jak pięknie się prezentują. Znaczenie nie ma też fakt, czy zdecydujemy się na buty znanego bardziej lub mniej producenta. Buty narciarskie mają być po prostu wygodne. Pamiętaj także, aby wybrać odpowiedni wiązania. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj:

Wiązania Tyrolia

Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście pójście do sklepu stacjonarnego. Kupno w ciemno w internecie nie jest najlepszym pomysłem. W sklepie, najlepiej taki z dużym wyborem sprzętu, możemy spokojnie przymierzyć kilka czy nawet kilkanaście różnych modeli. Nie warto się spieszyć – jeżeli żaden z butów nam nie odpowiada, nie kupujmy żadnego na siłę, tylko udajmy się do innego sklepu.

Mierzenie buta można podzielić na trzy częściej. Na samym początku należy zmierzyć długość wkładając do niego nogę bez botka. Stopę należy przesunąć do przodu – palce koniecznie muszą mieć możliwość dotykania przedniej ścianki. Z kolei przed piętą powinno zostać nieco ponad 1 centymetr luzu. Jeśli korzystamy z botków rekreacyjnych odległość między piętą a tylną częścią buta powinna wynosić prawie 2 centymetry. Po tych pomiarach trzeba przesunąć stopę na środek – z przodu i z tyłu buta musi zostać około 3-5 milimetrów wolnego miejsc. Z kolei przy podniesieniu stopu z boków buta musi być o 0,5 do 1 centymetra luzu.

Następna przymiarka powinna odbyć się z założonymi botkami. Jednak po włożeniu stopu do buta jeszcze go nie zapinamy, lecz stajemy prosty i stwierdzamy, czy w bucie nie jest nam zbyt luźno. Jeśli czujemy, że jest ciasno, wszystko jest w porządku u możemy zapiąć klamry. Stwierdzamy teraz, czy palce można docisnąć do przodu buta – jeśli but jest dobrze dopasowany, nie powinny. Palce mogą delikatnie dotykać buty, lecz muszą mieć zagwarantowaną ilości przestrzeni pozwalającą na swobodne poruszanie nimi. W przyjętej przez nas pozycji pięty i kostki powinny być nieruchome.

Następnie trzeba odczekać trochę czasu, najlepiej nawet 15 minut. Po ich upływie stwierdzamy, czy ucisk jest w całym bucie równomierny. Jeśli tak, możemy zdecydować się na kupno mierzonego modelu.